SH-RC24G3W 2.4GHz 3W Wireless WiFi Signal Booster Amplifier for UAV RC, SH-RC24G3W
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Option
  • Express Shipping
  • 24/7 Support
  • Encrypted and Secure Payment
Features
1. Compact size and lightweight.
2. Designed for drones, UAV, RC equipment etc..
3. 3000mW 2.4GHz UAV RC wifi signal booster amplifier.
4. Designed for use in a variety of mobile and wireless networking applications.
5. Result in a further reaching signal and better connectivity.
Parameters
1. Model No.: SH-RC24G3W
2. Operating Range: 2.4~2.5 GHz
3. Channel Size: 20Mhz & 40Mhz
4. Support Standard: IEEE 802.11/b/g/n
6. Connector Type: SMA
7. Output Power: 3000mW (35dBm)
8. Input Power: 0~20 dBm
9. Transmission Gain: 15-18dB
10. Receiver Gain: =< 12 dB
11. Noise Figure: =< 3.5 dB
12. Supported Voltage: 5V~16V/2A DC
13. Operating Temperature: -20 degree C to +70 degree C
14. Operating Humidity: Up to 75% relative humidity
15. Material: Aluminum Alloy
16. Booster Weight: 46g, Booster Size: 7.3 x 4 x 1cm
Package List
1. WiFi Signal Booster Amplifier x 1
2. RG141 20cm Cable x 1
3. DC 2.5 inch to 12V 5.5 inch Cable x 1
4. DC 2.5 inch to USB Cable x 1
5. DC 2.5 inch to JST Cable x 1